Přejít na hlavní obsah

FAQ - služby NK ČR

Odpovědi na nejčastější otázky k našim službám. 

Jak se můžu v Národní knihovně zaregistrovat ? 

Odpověď:

  1. Přijít do Národní knihovny do Klementina a zaregistrovat se na místě v Hale služeb. Potřebujete s sebou osobní doklad totožnosti a následně uhradíte registrační poplatek. Pak můžete využívat všechny služby NK ČR. Více zde
  2. Máte-li už vybráno, co si chcete půjčit, nebo si chcete registraci zjednodušit můžete využít předregistraci, která Vám umožní si objednávat knihy, případně i počítače před dokončením registrace. Když pak přijdete do knihovny dokončit registraci, Vaše objednávky budou připravené.
  3. Můžete také využít vzdálenou registraci pro přístup ke vzdáleným službám NK ČR.  

Registrovat se je možné od 15 let.

Jak se v knihovně a jejich fondech a zdrojích vyznám? 

Odpověď:

Pro Vaši orientaci v prostorách NK ČR a to jak v Klementinu tak na pracovišti Hostivař slouží na webu sekce Studovny a prostory, kde najdete přehlednou mapku našich studoven a dalších veřejně přístupných prostor i s podrobnými infromacemi o konkrétním místě. 

Informační zdroje dostupné prostřednictvím NK ČR najdete na webových stránkách pod záložkou Katalogy, databáze, digitální knihovny. Podle typu zdroje a dalších parametrů můžete zdroje filtrovat nebo můžete použít plnotextové vyhledávání v rámci této sekce webu. 

Našim uživatelům nabízíme také školení zdarma. A to jednak prohlídku knihovny s knihovníkem, který vás seznámí s našimi prostory a jejich využitím nebo, pokud vás zajímají zdroje, nabízíme na objednávku individuální nebo skupinové školení na orientaci v našich zdrojích. 

Můžete se nás také na cokoli zeptat ať už u nás na místě nebo online. 

Máte-li otázku ke katalogu Národní knihovny a hledání v něm, přejděte sem.

Můžu si půjčit všechny knížky domů?

Odpověď:

Národní knihovna ČR je trochu jiná knihovna - mimo jiné plní funkci konzervační - uchovává českou produkci, dá se říci, že by NK ČR jako příjemce povinného výtisku měla mít vše, co na území ČR vychází. Část fondu tedy nepůjčuje tedy vůbec nebo ve speciálním režimu. Také volný výběr je zde omezený a na expedici dokumentů je nutné počkat. Při objednávání dokumentů je třeba být pozorný a sledovat informace o možnostech výpůjčky v katalogu. Některé dokumenty jsou dostupné pouze pro studium v knihovně. Domů si knihy, které to umožňují, mohou půjčit čtenáři až od 18 let. Také knihy vypůjčené tzv. meziknihovní službou mohou být půjčitelné v obou režimech - domů/na místě

Co mám dělat když ztratím knihu? 

Odpověď:

Každé poškození, ztrátu nebo zničení knihovní jednotky bezodkladně ohlašte a sjednejte náhradu vzniké škody.

Za škodu způsobenou uživatelem je považováno také provádění jakýchkoli změn a zásahů do vypůjčené knihovní jednotky (např. podtrhávání, zvýrazňování, vpisování poznámek, vlepování lístků).

Manipulační poplatek při likvidaci škody způsobené ztrátou nebo poškozením knihovní jednotky z fondu NK ČR nebo výpůjčky prostřednictvím MVS (za každou knihovní jednotku) je 200,- Kč. Manipulační poplatek je účtován vždy a sčítá se s finanční náhradou škody určenou NK ČR nebo půjčující knihovnou (v případě MVS).

Finanční náhrada při ztrátě nebo poškození knihovní jednotky z fondu NK ČR v případě, jestliže uvedení do původního stavu není možné nebo účelné se účtuje ve skutečné výšiVýše finanční náhrady se řídí buď aktuální tržní cenou dokumentu (publikace), k níž se připočítává manipulační poplatek při likvidaci škody nebo je kalkulována jako kombinace ceny zhotovené kopie, ceny vazby (dle ceníku smluvního externího dodavatele) a manipulačního poplatku při likvidaci škody.

Finanční náhrada škody při ztrátě nebo poškození knihovní jednotky vypůjčené prostřednictvím MVS se účtuje podle Knihovního řádu a podle požadavků půjčující knihovny.

Jak uhradím dluhy a poplatky?

Odpověď:

Dluhy a poplatky lze uhradit na místě v Hale služeb. Většinu poplatků lze také uhradit online

Chci používat Národní digitální knihovnu. Jak na to?

Odpověď:

Na stránkách www.ndk.cz můžete v okně vyhledání vyhledávat fulltextově (tzn. v celém obsahu digitální knihovny). Výsledky vyhledávání je možné dále upřesňovat v levém rámci stránky podle dostupnosti, licence, typu dokumentu, roku vydání, klíčového slova, autora, jazyka, případně podle sbírky, v ekteré je dokument zařazen.

V NDK najdete dokumenty se třemi typy dostupnosti:

  1. Veřejné - volná díla z pohledu autorského zákona - lze s nimi voně nakládat (tisknout, stahovat).
  2. Po přihlášení - díla se vzdáleným přístupem pro přihlášené uživatele, která jsou chráněna autorským zákonem, ale je možné je zpřístupnit na základě licencí. Jedná se o Díla nedostupná na trhu (DNNT). Tyto dokumenty je možné číst, ale nelze je stahovat nebo tisknout.
  3. V knihovně - všechny ostatní díla, chráněná autorským zákonem je možné prohlížet v Národní knihovně a zde výhradně tisknout nikoli stahovat.

Nebudete-li si věděta rady, našim uživatelům nabízíme školení zdarma nebo se na nás obraťte na emailu reference@nkp.cz. 

Jsem uživatel s hendikepem, dostanu se k Vám a Vašim službám? 

Odpověď:

Prostor knihovny je prakticky bezbariérový a osobám se zdravotním postižením poskytujeme registraci i jednodenní vstupenku zadma. Nabízíme také poskytnutí služby prostřednictvím osobní asistence, možnost doprovodu asistenčního psa, případně službu knihovnické asistence na objednání. 

Asistenci a cenové zvýhodnění poskytujeme také při zhotovování kopií.

Pro potřeby osob s těžkým postižením zraku poskytuje NK ČR digitální kopie zhotovené z dokumentů ve svém fondu ve spolupráci se Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých ČR (SONS).

Více o službách pro hendikepované uživatele a návštěvníky naleznete zde.

Kde najdu kaledář akcí konajících se v Národní knihovně?

Odpověď:

Aktuální akce naleznete na hlavní stránce Národní knihovny, případně v nabídce "program akcí", kde je možné si zobrazit nejen probíhající akce, ale i ty, které již proběhly v minulosti. Akce je možné také fitrovat podle různých hledisek nebo vyhledávat fultextově a omezit dle data konání.