Přesně po šesti stech letech od dopsání Lipnické bible se unikátní rukopis načas vrátil do země svého vzniku. Na hrad Lipnici a do pražského Klementina byl převezen až z amerického Oklahoma City, kde o něj pečuje Muzeum bible s hlavním sídlem ve Washingtonu.

Proč je Lipnická bible "štítem víry do neklidné doby"? Zveme vás na virtuální výstavu! Pojďte se začíst do příběhů a témat, které se k tomuto rukopisu váží. 

Lipnická bible je typickým příkladem nákladnějšího biblického kodexu pozdního středověku. Je přesto pozoruhodné, jakým způsobem odráží pohnutou dobu svého vzniku. Písařské práce započaly nejspíše roku 1419 či na jaře 1420 a současně byl kodex zdoben iniciálami, které stylově odpovídají pražským rukopisům zhotoveným těsně před vypuknutím husitských válek.

Písař v opisu bible pokračoval ještě na začátku roku 1421, jak dosvědčují tzv. kolofóny, tedy závěrečné poznámky. Avšak iluminátor své dílo dokončit nestihl. Písař asi náhle odešel na odlehlejší místo i s rozpracovanými pergamenovými listy, takže na jejich výzdobu se muselo roky čekat.