Výstava netradičním způsobem přibližuje každodenní život v sovětských lágrech od zatčení až po návrat na svobodu.
Hlavními prostředky, skrze něž se návštěvník dozví detaily jednotlivých příběhů, jsou fotografie unikátních předmětů a dalších exponátů, které si s sebou ženy přivezly z táborů Gulagu. Plesové šaty, ve kterých byla jedna z žen zatčena a strávila v nich mnoho let v pracovních táborech, výšivky, kresby, dětské panenky, nitě uzpůsobené k porcování chleba – to vše je hlavním motivem 24 panelů, z nichž s výstava skládá. Doplňkem výstavních panelů bude několik originálních předmětů, které budou návštěvníkům představeny fyzicky.
Výstavu za spolupráce Slovanské knihovny připravily organizace Memorial a Gulag.cz. Na rok 2025 se plánují její další zastavení po celé České republice.
Gulagem prošlo odhadem 20 milionů vězňů, z čehož přibližně 13 procent tvořily ženy. V roce 1941 pak ženy představovaly až čtvrtinu z celkového počtu vězňů. V táborech trpěly náročnou prací, surovými podmínkami, násilím ze strany dozorců, odloučením od rodiny, v mnoha případech jim byly v lágrech odebrány i děti. Vybrané příběhy a předměty podle jednotlivých témat ilustrují zatčení, transport do tábora, život v lágrech, vztahy i osudy po návratu na svobodu. Jsou varovným svědectvím hrůz sovětského totalitního režimu.
Výstava vychází z původní expozice „Matěrial“, kterou v roce 2021 ještě před svou soudní likvidací v Rusku uspořádala organizace Memorial na základě své muzejní sbírky. Memorial ve spolupráci s Gulag.cz výstavu upravily pro české prostředí a doplnily ji o odkazy na příběhy českých žen, které také prošly peklem Gulagu. Poprvé tak budou vystaveny i předměty, které kdysi vyrobily české vězenkyně sovětských lágrů.