Národní knihovně Yaroslava Mudreho v ukrajinském Kyjevě bylo 27. ledna 2025 slavnostně předáno mobilní pracoviště pro záchranu knihovních fondů – Archa I. Tento významný projekt, realizovaný Národní knihovnou ČR, vznikl díky finanční podpoře donátorů, mezi něž patří Libor Winkler, řídící partner finanční skupiny JRS, Nadace Karla Komárka Family Foundation a MND a.s., a ve spolupráci s Ministerstvem kultury ČR, Českým výborem ICOM a Ministerstvem kultury a strategických komunikací Ukrajiny, Ukrajinskou asociací knihoven.
Válka na Ukrajině již vážně poškodila nebo zcela zničila více než 770 knihoven, což znamená obrovské ztráty písemného kulturního dědictví Ukrajiny. Mobilní pracoviště Archa I tak bude klíčovým nástrojem pro jejich záchranu a obnovu.
Odborné workshopy pro knihovníky z válkou postižených oblastí
Ve dnech 28. – 31. ledna 2025 proběhly odborné workshopy zaměřené na ambulantní opravy knih. Zúčastnili se jich pracovníci knihoven z nejvíce válkou zasažených oblastí, kteří navzdory extrémně obtížným podmínkám neúnavně pečují o knihovní fondy ve svých institucích.
Během workshopů si účastníci vyzkoušeli práci s technologiemi v mobilním pracovišti, mechanické i vodní čištění papíru a sušení mokrých knih pomocí vakuové baličky. Učili se opravovat trhliny v papíru s využitím speciálních restaurátorských přístrojů a materiálů. Součástí školení byla práce s Luminometrem pro detekci živé plísně na poškozených knihách a následné postupy dezinfekce kontaminovaných dokumentů. Pozornost byla věnována také evidenci poškozených knih a jejich fotodokumentaci. Školení vedla Jitka Neoralová z Národní knihovny ČR, která účastníky detailně seznámila s možnostmi a metodami záchrany knihovních fondů.
Výhoda mobility pracoviště
Velkou předností mobilního pracoviště Archa I je jeho flexibilita. Lze jej dle potřeby přesouvat mezi poškozenými knihovnami a zasahovat přímo tam, kde je situace nejkritičtější. Díky tomu je možné rychle a efektivně reagovat na potřeby jednotlivých regionů a pomáhat s obnovou knihovních fondů přímo v terénu. Tato mobilita výrazně zvyšuje efektivitu zásahů a umožňuje záchranu většího množství ohrožených dokumentů.
Projekt mobilního pracoviště Archa I představuje zásadní krok k ochraně písemného kulturního dědictví Ukrajiny před ničivými dopady války.